top of page
Ara

KASTEN ÖLDÜRME SUÇU - CİNAYET

Cinayet olarak da bilinen kasten öldürme, Türkiye'deki en ciddi şiddet suç türüdür. Herhangi bir yasal gerekçe veya mazeret olmaksızın kasten başka bir kişinin ölümüne neden olma eylemidir. Türk hukukunda kasten öldürme suçu, suçu tanımlayan ve işleyenlere verilecek cezaları düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun 81. maddesinde düzenlenmiştir.

Türk Ceza Kanunu'nun 81. maddesine göre kasten öldürme suçu kasten öldürme ve kasten öldürme olarak ikiye ayrılmaktadır. Kasıtlı öldürme, failin öldürmeyi önceden planladığı ve suçu gerçekleştirmek için kasten hareket ettiği durumları ifade eder. Kasıtlı öldürme ise, failin kasıtlı olarak başka bir kişinin ölümüne neden olduğu, ancak önceden herhangi bir planlama veya kasıt olmaksızın meydana geldiği durumları ifade eder.

Türk yasalarına göre kasten öldürmenin cezaları ağırdır. Suç kasten öldürme ise, suçlu ömür boyu hapis ve hatta ölüm cezası ile karşı karşıya kalabilir. Suç kasten öldürme ise, cezası 15 yıldan 24 yıla kadar hapis cezasıdır. Her iki durumda da faile, mağdurun ailesine tazminat ödemesi de emredilebilir.

Türk Ceza Kanunu'nun 81. maddesinin de bazı ağırlaştırıcı hallerde artırılmış cezalar öngördüğünü belirtmekte fayda var. Örneğin cinayet, gaddarlıkla işlenmişse, ceza yarıya kadar artırılabilir. Mağdurun görevini yapan bir kamu görevlisi olması veya suçun siyasi, ideolojik veya dini nedenlerle işlenmesi halinde, ceza müebbet hapis ve hatta ölüm cezasına kadar artırılabilmektedir.

Ayrıca, 81. Madde, cezaların azaltılmasına yol açabilecek hafifletici sebepler öngörmektedir. Örneğin, fail yoğun bir duygu veya tutku halinde hareket etmişse, ceza 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezasına indirilebilir.

Adam öldürmeye teşebbüs veya başka bir kişinin kasten ölümüne neden olmaya yönelik başarısız teşebbüsün de Türk yasalarına göre ciddi bir suç olduğunu not etmek önemlidir. Adam öldürmeye teşebbüs Türk Ceza Kanunu'nun 61. maddesinde düzenlenmiş olup, 7 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile sonuçlanabilmektedir.

Sonuç olarak, kasten öldürme suçu Türk hukukunda çok ciddiye alınmakta ve suçlu bulunanlar için ağır cezalarla sonuçlanabilmektedir. Kasten adam öldürmeyle ilgili suçlamalarla karşı karşıyaysanız veya Türkiye'deki şiddet içeren suçlarla ilgili sorularınız varsa, haklarınızı ve seçeneklerinizi anlamak için Türk hukuk sistemini bilen bir avukata danışmanız iyi bir fikirdir.


Hak kaybı yaşamamak için bizimle irtibara geçin.

AVUKAT MUSTAFA YILMAZ - ADANA BAROSU 
05387194080

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page