top of page
Ara

GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI SUÇU

İnsan kaçakçılığı olarak da bilinen göçmen kaçakçılığı, göçmenlik yasalarını ihlal ederek, tipik olarak onları sömürmek amacıyla, bireylerin ulusal sınırların ötesine taşınması veya taşınmasını kolaylaştırma eylemidir. Türkiye'de göçmen kaçakçılığı suçu, suçu tanımlayan ve işleyenlere verilecek cezaları düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun 79. maddesinde düzenlenmiştir.

Türk Ceza Kanunu'nun 79. maddesi, göçmen kaçakçılığını, bir veya daha fazla kişinin, uygun seyahat belgeleri olmadan veya göçmenlik yasalarına aykırı olarak, para kazanmak amacıyla sınırdan girişini, çıkışını veya geçişini kolaylaştırmak eylemi olarak tanımlamaktadır. başka bir fayda. Bu, hem Türkiye'ye kaçırılan bireyleri hem de Türkiye dışına kaçırılanları içerir.

Türkiye'de göçmen kaçakçılığının cezaları ağırdır. Suçun şiddet, tehdit veya diğer zorlama biçimleri kullanılarak işlenmesi halinde, fail 8 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir. Suçun şiddet veya tehdit kullanılmadan işlenmesi halinde, cezası 4 yıldan 8 yıla kadar hapis cezasıdır. Ayrıca, suçlular 500.000 Türk Lirasına kadar para cezası ile karşı karşıya kalabilirler.

Bu cezalara ek olarak, 79. madde ayrıca belirli ağırlaştırıcı durumlar için artırılmış cezalar öngörmektedir. Örneğin, suçun örgütlü bir grup veya çete tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza yarıya kadar artırılabilir. Suç, mağdurun ölümü veya ciddi şekilde yaralanmasıyla sonuçlanırsa, ceza müebbet hapis ve hatta ölüm cezasına kadar artırılabilir.

Türk hukukuna göre, hem göçmen kaçakçılığını kolaylaştıran kişiler hem de kaçakçılık yapanlar suçtan sorumlu tutulabilir. Bu, Türkiye'ye veya Türkiye'den kaçak olarak getirilen kişilerin, kaçakçılara ek olarak hapis, para cezası veya diğer cezalarla karşı karşıya kalabileceği anlamına gelir.

Sonuç olarak, göçmen kaçakçılığı suçu Türk hukukunda çok ciddiye alınmakta ve suçlu bulunanlar için ağır cezalarla sonuçlanabilmektedir. Göçmen kaçakçılığıyla ilgili suçlamalarla karşı karşıyaysanız veya Türkiye'deki göçmenlik yasaları hakkında sorularınız varsa, haklarınızı ve seçeneklerinizi anlamak için Türk hukuk sistemini bilen bir avukata danışmanız iyi bir fikirdir.

AVUKAT MUSTAFA YILMAZ - ADANA BAROSU

05387194080

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page